Yumurta Dondurma İşlemleri Nasıl Yapılıyor?

tarafından
226
Yumurta Dondurma İşlemleri Nasıl Yapılıyor?

Kısırlık tedavisi yöntemlerinden biri yumurta dondurma işlemidir. Bu yöntemde, uygun yaşta olduğu takdirde anne adayından bir operasyon ile yumurta alınmakta ve dondurulmaktadır. Bu şekilde toplanan yumurta, uygun şekilde saklandığı zaman uzun süre canlılığını korumaktadır. Genel olarak bu yöntem iki farklı şekilde uygulanmaktadır:

  • Birinci yöntemde, önce tüp bebek çalışmaları yapılarak yumurtalar yumurtalık içinde olgunlaştırılmakta, daha sonra bunlar toplanarak dondurulmaktadır.
  • İkinci yöntemde ise, yumurtalar özel cerrahi uygulamalar ile yumurtalıklardan alınmakta ve daha sonra dondurulmaktadır.

Yumurtanın dondurulması işlemi laboratuvarlarda özel yöntemlerle yapılmaktadır. Dondurulan yumurtalar, içinde sıvı azot bulunan özel saklama kaplarında ve eksi 196 derecede saklanmaktadır. Aslına bakılırsa yumurta dondurma işlemi tüp bebek tedavisi uygulamalarından farklıdır.

[reklam id=1]

Çünkü yumurta dondurma işlemi yapılırken döllenmemiş yumurtalar saklanmaktadır. Böyle olunca anne adayı istediği zaman bu yumurtaları kullanma imkanı bulmaktadır.

Yumurta dondurma işlemleri, dünyada ilk defa Amerika’da yapılmıştır, ancak bu işlemi ilk yapan kişi bir Türk doktordur. Yumurtlama sorunları yaşayan anne adaylarına başarılı yumurtalık nakli çalışmaları yapan Doktor Oktay, daha sonra yumurta dondurma işlemlerini gerçekleştirmiş ve anne adayları için umut kaynağı olmuştur.

Yumurta Dondurma İşlemleri Nasıl Yapılıyor? 1

Günümüzde ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde yumurta dondurma işlemleri yapılmaktadır. Bu işlem daha ziyade ağır hastalık geçiren, veya kanser tedavisi gören, ya da tedavi sırasında yumurtalıklarının zarar görme ihtimali bulunan anne adaylarına yapılmaktadır.

Yumurta dondurma yöntemi ile her zaman yüzde yüz başarı sağlanamamaktadır. Dondurulmuş yumurta kullanılarak ileride tüp bebek çalışmaları yapılması durumunda başarılı olma olasılığı yarı yarıya düşmektedir. Diğer taraftan tüp bebek çalışmalarında başarılı olma ihtimali zaten yüzde 50 olduğu için, bir de dondurulmuş yumurta yöntemi uygulanırsa ihtimal yüzde 30’lara kadar düşmektedir.

Dondurulmuş yumurta yöntemi sadece tüp bebek çalışmaları ile birlikte sonuç vermektedir. Aksi halde dondurulmuş yumurtanın anne adayı rahmine bırakılması ve arkasından doğal yollardan gebe kalınması ihtimali son derece düşüktür. Bu şekilde dünyaya gelen bebek sayısı iki elin parmaklarını geçmemektedir.

Yumurta Dondurma İşlemleri Nasıl Yapılıyor? 2

Bugün, ileride çocuk sahibi olmak isteyen anne adaylarının bu yönteme başvurdukları olmaktadır. Ancak bir sağlık problemi olmamasına rağmen ileriye dönük endişelerle yapılacak yumurta dondurma işlemlerine günümüzde pek sıcak bakılmıyor. İleride belki bu yöntemler daha fazla kabul görebilir.

Özellikle genç anne adaylarından alınan ve dondurulan yumurtalar daha sağlıklı olmaktadır. Bu şekilde elde edilen yumurtalar yüzde 90 oranında canlılığını korumaktadır. Eğer anne adayı 40 yaşından ileri ise başarı oranı düşmektedir. Genel olarak bu yaşlarda anne adaylarında yumurtalık rezervleri önemli oranda azalmaktadır ve doğurganlık ihtimali zayıflamaktadır. Bu yüzden daha erken yaşlarda yumurta dondurma işlemlerinin yapılması önerilmektedir.

Yumurta dondurma yöntemi uygulanırken, adet döneminde çok sayıda yumurta elde etmek amacı ile yumurtalar uyarılmaktadır.

Yumurta Dondurma İşlemleri Nasıl Yapılıyor? 3

Son yıllarda ülkemizde de yumurta dondurma yöntemi oldukça rağbet görmektedir. Özellikle de çalışan adde adayları tarafından. Ama bugüne kadar gerçekleşen bir doğum henüz olmamıştır.

Yumurta dondurma yöntemi sadece laboratuvar ortamlarında ve özel kliniklerde yapılmaktadır ve bir miktar maliyet gerektirmektedir. Dondurulmuş yumurtaları özel soğutulmuş tanklarda saklamak ve saklama süresince sürekli sıvı nitrojen ilave etmek gerekmektedir. Bu ise belli bir maliyet demektir.