Yumurta Nasıl Haşlanır

tarafından
7063
Yumurta Nasıl Haşlanır

Yumurta Nasıl Haşlanır

Yumurta hem kahvaltı sofralarının en vazgeçilmez ve doyurucu yiyeceklerinden birisidir, hem de yemeklerin kıvam artırıcısı; börek, çörek ve kurabiyelerin altın renkli cilasıdır.  Sabah ve ikindi kahvaltılarında sıkça tüketilen yumurtayı kimisi katı, kimisi rafadan, kimisi de kayısı kıvamlı sever. Ancak bu üç pişirme şeklini ayıran ince çizgiyi iyi ayarlamak lazım gelir. Zira 5-10 saniye fazla kaynayan yumurta kayısı kıvamdan katıya dönerken; 5-10 saniye az pişen yumurta da katı beklerken cıvık çıkabilir. Yumurta kaç dakikada haşlanır sorusuna verilecek yanıt, yumurtanın kıvamını da belirler.  İşte size yumurta kaynatma konusunda küçük ama önemli püf noktaları…

Yumurta Nasil Haslanir

Rafadan Yumurta

Haşlanmış yumurta denildiğinde belki de en çok tercih edilen kıvam rafadan yumurtadır. Rafadan yumurta süresi doğru ayarlandığında, ekmeğin ucunu hafif sulu sarı kısma daldırıp çıkardığınızda akışkan ve kaşık kaşık yiyebileceğiniz bir lezzet elde etmiş olursunuz. Rafadan yumurtanız yeni haşlandıysa ve sıcaksa, sarısının içine bırakacağınız 1 çay kaşığı tereyağının, berrak ve sulu sarı kısmın içinde eriyişi, tuz ve karabiberle daha da lezzetlenişi iştahınızı tavan yapacak. Bu kıvamı nasıl elde edeceksiniz? Rafadan yumurta kaç dakika içinde kıvamını bulur derseniz, 2 ila 4 dakika arası bir süre yumurtanızı ateşte tutmanız gerekecek. Yumurta kaynatma süresini hesaplarken, suyun kaynamaya başladığı süreyi baz almalısınız. Suyu yumurtayı kaynatacağınız kaba koyup ateşin altını açın ve suyun ilk fokurdamalarında bir kaşık yardımıyla yumurtanızı yavaşça suya bırakın ve o saniyeden itibaren süre tutun. 2 ila 4 dakika arasında bir süre, size akı tam pişmiş, sarısı akışkan ve sulu bir yumurta sağlayacak. Rafadan yumurta süresi için 2 dakikadan az, 4 dakikadan çok kaynatma yapmayın. Rafadan yumurtanızı sıcak şekilde servis edin.

rafadan yumurta

[reklam id=1]

Kayısı Yumurta

Kayısı yumurta sarısı ne çok cıvık, ne de çok katı olan, katı yumurta ile rafadan yumurta arası bir kıvamdadır. Pişirmesi biraz meşakkatlidir ve birkaç saniye bile yumurtanın tamamen katı yahut cıvık olmasına sebep olabilir. Kayısı kıvamlı yumurta yapmak için önce pişirme kabına suyu alın ve kaynamaya bırakın. İçerisine yumurta soyulurken çatlamaması için bir miktar tuz koyduğunuz su kaynamaya başlar başlamaz bir kaşık yardımıyla yumurtayı yavaşça bırakın ve 5-6 dakika pişirin. Mutlaka kronometre tarzı saliseli bir sayaç tutun ve tam süre dolduğunda yumurtanızı sudan hemen çıkararak soğuk su dolu bir kaseye koyup biraz bekletin. Yumurtayı süre dolduğunda hemen kaynar sudan almazsanız yumurta pişmeye devam edecek ve kayısı kıvamdan katı kıvama geçecektir. Bu sebeple yumurta kaynatma süresi çok mühimdir saniyelerin bile çok önemi vardır. Kayısı kıvamını görmek için yumurtayı soyun ve bıçak yardımıyla ortadan ikiye kesin. Beyazı tam katı, sarısının dış kısmı katı, iç kısmı ise hafif sulu olmalıdır. Yumurtayı suda soğuturken çok fazla bekletmek de yumurtanın tamamen soğuyarak lezzetinin kaybetmesine sebep olacaktır.

kayisi yumurta

Katı Yumurta

Kimisi yumurtasını tamamen katı sever. Pikniklerde ve uzun yolculuklarda azık olarak hazırlanan haşlanmış yumurtaların da genellikle katı olmasına dikkat edilir. Aynı şekilde suyu ateşe oturtun ve su kaynamaya başlar başlamaz yumurtayı kaşık yardımıyla suya bırakın. Kaynama başlar başlamaz sayacağınız 7-8 dakika içinde katı yumurtanız hazır olacaktır. Yumurtayı sudan çıkarttığınızda soğuk suya tutmanıza gerek olmaz; zira yumurtanız zaten katı kıvamlı olacaktır.

kati yumurta

Yumurta kaynatma hususu bazı incelikler ister.

  • Yumurtaları dolaptan çıkarır çıkarmaz kaynar suya atmak, kabuklarının çatlayarak sarısının ve beyazının suya akmasına ve katı olarak pişmesine sebep olur; bu yüzden yumurtaları haşlamadan önce bir müddet oda sıcaklığında bekleterek ısınmalarına olanak tanırsanız, yumurtalarınızı çatlamadan pişirebilirsiniz.
  • Yumurtaları pişireceğiniz zaman yıkayın. Daha önceden değil.
  • Yumurtaları haşlayacağınız suyun, yumurtaların üzerine çıkacak seviyede olmasına dikkat edin. Suyun seviyesi ne yumurtaları ne çok geçmeli, ne de yumurtaların altında kalmalıdır.
  • Yumurtaları orta ateşte pişirin. Yüksel ateşte pişirmek yumurtaları patlatabilir, kısık ateşte pişirmek ise geç pişmesine neden olabilir. Bu yüzden ateşin seviyesinin iyi ayarlanması önemlidir.
  • Haşlanmış yumurta yapmak kolay gibi gözükse de ince püf noktaları barındırır ve saniyelerin bile önemi vardır.