Yumurtalık Kisti Ameliyatı

tarafından
261
Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Yumurtalık kisti ameliyatı, tıpta “over kistektomi” olarak bilinen kist çıkarma ameliyatlarıdır. Hem laparoskopik yani kapalı ameliyat hem de açık ameliyat yöntemleri yumurtalık kisti ameliyatı nasıl yapılır  sorusuna verilecek yanıttır. Ameliyatın açık mı yoksa kapalı teknikle mi yapılacağı kistin boyutlarına ve hastanın özelliklerine bağlıdır.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Yumurtalık kistleri için yapılan ameliyatlarda her zaman kistektomi yani kist çıkarılma işlemi yapılmaz. Bazı durumlarda kistler yumurtalıkla birlikte ve hatta bazen de rahimle birlikte alınabilmektedir. Sözgelimi eğer yumurtalık kistinde kanserleşme varsa ameliyat esnasında rahim de yumurtalıklarla birlikte alınır.

Kist iyi huylu bile olsa sırf meydana getireceği yapışıklıktan dolayı ve tetkiklerde sağlam yumurta dokusunu izlemek zorlaşacağından yumurtalık tamamen alınabilmektedir.

[reklam id=1]

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Kistektomi yani kist çıkarma ameliyatı yaklaşık 1 saat sürer. Eğer ameliyat laparoskopi yani kapalı yöntemle yapılmışsa hasta 1 gün sonra, ameliyat açık yöntemle yapılmışsa 2-3 gün sonra taburcu edilir. Yumurtalık kisti ameliyatı iyileşme süreci görüldüğü üzere oldukça kısadır.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrası Gebelik

Yumurtalık kisti ameliyatı eğer sadece kisti almakla kalmayıp yumurtalıkların da çıkartılmasını gerektiriyorsa yumurtalık kisti ameliyatı sonrası gebe kalma durumu söz konusu olmayacaktır. Ama kistin durumu, büyüklüğü, yumurtalıkları ve diğer çevre dokuları nasıl etkilediği son derece önemlidir. Sadece kistin çıkarılması gerekiyorsa ve sağlıklı bir operasyonla halledilirse yumurtalık kisti ameliyatı sonrası gebelik şansı daima vardır.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı 1

Yumurtalık kisti ameliyatı sonrası cinsel ilişki sıklığı ne olmalıdır ve yumurtalık kisti ameliyatı sonrası adet ne zaman başlar sorularına da bir bakalım. Yumurtalık kisti ameliyatı sonrası hastanın ağrıları geçtiğinde ve kendini psikolojik açıdan da hazır hissettiğinde cinsel ilişkiye girebilir. Ama eğer ameliyatta yumurtalık kistiyle birlikte rahim de alınmışsa en az 1 ay boyunca cinsel ilişki yaşanmaması gerekir.

Hekim engel görmezse yasak kaldırılır ve ilişkiye girilebilir. Kapalı ameliyatlarda süre aynıdır ama kaplı ameliyatlarda iyileşme süresi daha kısa olduğundan cinsel ilişkiye başlama süresi de daha kosa olacaktır. Ama her hastanın bünyesel durumu farklı olacağından bu konudaki en sağlıklı bilgiyi ve tavsiyeyi kişinin hekimi verecektir.

Yumurtalık kisti ameliyatı sonrası adet başlama süresine gelecek olursak; ameliyattan 20-30 gün sonra adet kanaması başlar. Ameliyattan hemen sonra stres ve kaygılardan dolayı ilk etapta adet düzensizliği yaşanabilir, yahut kanama olmayabilir. Böyle bir durumda hekim durumdan haberdar edilmelidir.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı 3

Yumurtalık kisti ameliyatı izlemek isteyenler bu konuyla ilgili sağlık sitelerinden konuyla ilgili videolara ulaşabilirler.