Yumurtalık Kisti Tedavisi

tarafından
206
Yumurtalık Kisti Tedavisi

Yumurtalık kisti tedavisi, yumurtalık yani over kistlerinin büyük çoğunluğu ilaç tedavisine veya cerrahi müdahaleye gerek duymadan birkaç ay içinde kendi kendine yok olur. Fakat bunu her kist için söylemek olası değildir Bazı kistlerde ilaç tedavisi ve ameliyat gerekir.

Kistin kendi kendine mi geçmesi gerektiğine, ilaçla mı tedavi edilmesi gerektiğine, yoksa ameliyat mı gerektiğine karar verecek kişi hekimdir ve bu kararda etkili olacak bazı faktörler vardır. Hastanın geçmiş öyküsü, yaşı, şikayetleri ve buna benzer faktörler kiste nasıl müdahale edileceğini belirler.

Yumurtalık Kisti Tedavisi

Yumurtalık kistleri 7-8 cm’den daha küçük boyuttaysa, hasta genç veya orta yaşlardaysa yani menopoz öncesindeyse, kistin görünümünde kanser kuşkusu oluşturacak bulgular yoksa, bu kistlerin kendi kendilerine yok olma olasılıklarının yüksek olması sebebiyle kontrol altında da tutulabilirler. Hekim gerekli görürse hastaya doğum kontrol hapı verebilir.

[reklam id=1]

Yumurtalık kistlerinin oluşumuna sebep olan baş faktörün östrojen hormonu olduğu düşünüldüğünde, henüz regl olmaya başlamamış kız çocuklarında ve regl dönemi tamamıyla sona ermiş yani menopoz dönemindeki kadınlarda yumurtalık kisti oluşumu hemen hemen hiç görülmez.

B sebeple eğer bu iki yaş grubundaki kişilerde yumurtalık kisti görülürse mutlaka ameliyat edilmeleri ve alına parçanın patolojik incelemeye götürülmesi gerekir.

Yumurtalık kistleri ağrı yapıyorsa, patlama ve burkulma gibi riskler varsa hastanın mutlaka ameliyat edilmesi gerekir. Bazı yumurtalık kistleri karın içinde patlayabilir ama kanama miktarı az ise ve kanama müdahalesiz durursa ameliyata gerek kalmadan da hasta takibe alınabilir.

Yumurtalık Kisti Tedavisi 2

 

  • Yumurtalık kistleri8 ila 10 cm’den büyükse
  • Çocuklarda ve menopoza girmiş kadınlarda görülürse
  • Ultrasonografide kötü huylu kist görünümü varsa
  • Hastada kanser şüphesine neden olan başka buğular varsa
  • Kist takibe alınmasına rağmen küçülmüyor, gerilemiyor yahut gitgide büyüyorsa, bu kistlerin alınması gerekir.
  • Kist ameliyatla alındıktan sonra patolojiye gönderilir ve iyi huylu mu kötü huylu mu olduğu teşhis edilir.

Peki yumurtalık kisti nasıl geçer, nasıl bir yol izlenmelidir, yumurtalık kisti bitkisel tedavisi mümkün müdür hususun da değinmek gerekir.

Yumurtalık kistlerinin takip ve tedavisinde bitkisel yöntemlere başvurulması pek salık verilmez. Yumurtalık kisti nasıl geçer sorusuna verilecek en doğru ve sağlıklı yanıt bir kadın doğum uzmanı tarafından takip edilmesi ve tedavi başlatılması şeklinde olacaktır. Bitkileri şifalı gücü bilinen bir gerçektir ama yumurtalık kisti gibi ciddi durumlarda işi şansa bırakmamak ve mutlaka uzman bir hekimden yardım almak gerekir.