Yumurtalık Kisti

tarafından
195
Yumurtalık Kisti

Yumurtalık kisti, kadınlarda en sık görülen ve her zaman tehlikeli yapıda olmasa bile yine de yoğun korku ve endişe uyandıran oluşumlardır.

Yumurtalık Kisti

Yumurtalık Kisti Nedir?

Kistler aslında içi suyla dolu kesecikler olarak da tanımlanabilir. Etrafları kist duvarı ile çevrilidir. Kist duvarı zar şeklindedir. Yumurtalık kistleri çoğu kez zararsızdır. Yumurtalıklar yapısal yumurta kisti geliştirebilirler. Yumurtalık kistleri doğurganlık yaşında olan kadınlarda sıkça görülür. Her ne kadar bu kistlerin çoğu zararsız da olsa ve kendiliğinden geçse de hekimler her ihtimale karşı bu kistleri takibe almak ister.

Yumurtalık kistlerinin çoğu da küçüktür ve belirti vermezler. Çoğu kendiliğinden geçer. Bazı kistler de kanama, burkulma, patlama gibi durumlarla belirti verirler. Karında ağrı ve cinsel ilişki sonrasında ağrı yapabilirler. Kist büyükse ve şikayetlere sebebiyet veriyorsa hekim tarafından doğum kontrol haplarıyla hormon tedavisi yahut ameliyat önerilebilir.

[reklam id=1]

Vücudumuzda hiçbir madde daimi değildir. Tüm hücreler zaman içinde ölür ve yerlerine aynı türde olan yenileri yapılır. Vücuttaki bütün hücreler belli bir süre zarfında ölür ve yerlerine aynı türde olan yenileri yapılır. Tüm hücreler farklı miktarlarda ve yapılarda sıvı salgılar. Hücreler arasındaki sıvıların bir bölümü kan dolaşımından gelir, bir kısmını da hücreler yapar.

Bu hücreler devamlı  absorbe edilir, emilir ve tekrar yapılır. Bu emilim ve üretim evrelerinde herhangi bir dengesizlik yahut başka bir sebepten dolayı sıvılarda aşırı birikme olabilir. Bu aşırı birikme olayına ödem adı verilir. Eğer sıvılar değişik bir doku tarafından çevrilir ve sıvı alışverişi durursa meydana gelen yapının adına kist denilir.

Yumurtalık Kisti 1

İşte vücutta tüm dokularda kist meydana gelebilir. Yumurtalık kistleri de bu şekilde oluşur. Vücudun diğer bölgelerinde meydana gelen kistler genelde belirti verir; zira bağlı oldukları organın fonksiyonunu bozarlar. Yumurtalık kistleri de bazen yumurtalıklarda fonsiyon bozukluğu yaratabilir ama çoğu kez bunu da yapmazlar ve yumurtalıklarda kist olduğu kişi tarafından anlaşılamayabilir. Over kistleri tümoral ve tümoral olmayan kistler olarak iki sınıfta incelenir.

Yumurtalık kisti ağrı yapar mı sorusu çok sorulur ve merak edilir. Over kistlerde ağrı ender görülür. Eğer ağrı varsa da bu, kitlenin iltihaplandığını yahut çikolata kisti olduğunu gösterir. Yine ender olacak şekilde kistler kendi etrafında döndüğünde yahut patladığında şiddetli ağrılara yol açabilmektedir.

Kistler mesane bölgesine baskı yaparak sık idrara çıkma, rektum bölgesine baskı yaparak kabızlığa yahut dışlı yaparken sancı ve ağrıya sebebiyet verebilirler. Yumurtalık kistleri zaman zaman da iştahsızlık ve buna ağlı kilo kaybı, bulantı gibi şikayetlere de sebep olabilir.

Yumurtalık Kisti 2

Yumurtalıkta Kist Varken Hamile Kalınır mı?

Kadınların en çok merak edip sorguladıkları konulardan birisi de kadın yumurtalıklarında kist varken hamile kalınıp kalınamayacağıdır. Kistler kadınlarda hamile kalmaya engel teşkil eden sorunlardan değildir. Kist oluşurken yahut kist kaybolduğunda gebe kalma ihtimali hayli yüksektir.

Ama üreme sistemi ile alakalı birtakım kistler vardır ki işte onlar hamile kalma yolunda engel teşkil edebilirler. Hamile kalmakta zorlanan pek çok kadında endometriozis yani çikolata kisti tespit edilmektedir. Çikolata kisti hamile kalmayı önleyebilen bir kist türüdür. Hamile kalamayan kadınlar üzerinde yapılan araştırmalarda bu kadınların çoğunda çikolata kistlerine rastlanmıştır.

Kistlerin içi çikolata kıvamı ve renginde bir sıvı ile kaplı olduğu için bu kistler çikolata kistleri olarak tanımlanır. Bu kistler dokularda yapışıklık meydana getirdiklerinden gebeliğe engel olurlar. Ancak çikolata kistleri kansere dönüşen kötü huylu kistler değildir.