Yumuşacık Mayalı Poğaça Nasıl Yapılır?

tarafından
3481
Yumuşacık Mayalı Poğaça Nasıl Yapılır?

Yumuşacık poğaça tarifi ile sabah kahvaltılarını şenlendirebilirsiniz. Birçok kişi, özellikle kahvaltıda poğaça yemeyi sever. Mis gibi kokusu ve enfes lezzeti ile mayalı poğaça, kadın günlerinin de başkahramanıdır. Misafirlere ikram edilebilecek en önemli hamur işlerinin başında gelir. Birçok mayalı poğaça tarifi bulmak mümkün fakat önemli olan, hangisinin damak zevkine hitap ettiğidir.

Poğaça nasıl yapılır? Aslında poğaça yapmak, püf noktalarına dikkat edildiğinde oldukça basittir. Hamurun, iyi bir şekilde mayalanması, püf noktalardan sadece biridir.

Mayalı poğaça tarifleri arasında, yumurtasız yapılan tarifler, daha lezzetli olmaktadır. Yumurta, hamurun daha sert olmasını sağladığı için, pek fazla tercih edilmemektedir. Öncelikli olarak poğaça hamuru kıvamının doğru ayarlanması gerekmektedir.

Hamurun, kulak memesi kıvamı, en doğru kıvamdır. Yaş mayalı poğaça, kuru mayalı poğaçaya göre daha çok kabarır. Birçok ev hanımı, poğaça yapımında yaş maya tercih etmektedir. Kabartma tozu ile yapılan poğaçalar daha kuru olurken, poğaça tarifi mayalı olduğu zaman daha yumuşacık olur. Mayalı hamurda, sütün ılık olması gerekir.

[reklam id=1]

Birçok ev hanımı, mayalı poğaça nasıl yapılır? Sorusunun cevabını merak edebilir. Verilen ölçülere uyulduğunda, oldukça pratiktir. Mayalı poğaça tarifi Oktay usta yemek tariflerinde de anlatılmaktadır. Mayalı poğaça tarifleri, oldukça lezzetli tariflerdir. Poğaça nasıl yapılır? Elbette mayalı hamur kullanılarak yapılır. Mayalı poğaça tarifleri, lezzet bakımından da, diğer tariflere göre daha güzeldir.

Yumuşacık Mayalı Poğaça İçin Malzemeler

 • 1 su bardağı süt,
 • 1 su bardağı sıvı yağ,
 • 1 yumurta,
 • 1 adet yaş maya
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
 • Aldığı kadar un

Yumuşacık Mayalı Poğaça Yapılışı

 1. Mayalı poğaça için; bir kabın içine sütü, sıvı yağı, yumurtanın beyazını, mayayı ve tuzu koyun ve yoğurun.
 2. İyice yoğurulan mayalı poaca, daha lezzetli olacaktır. Yumurta büyüklüğünde bezeler alarak, tepsinin üzerinde yuvarlak daireler şeklinde açın.
 3. Mayali poca bezelerinin ortasına, 1 tatlı kaşığı peynir koyun ve diğer parçasını yarım ay şeklinde kapatın.
 4. Mayali pogaca tarifi için, hazırlamış olduğunuz bezeleri, tepsiye aralıklı olarak dizin.
 5. Poğaçaların üzerine yumurta sarısı sürün ve 200 derecelik fırında, yaklaşık 20 dakika pişirin. Mayalı hamur tarifleri resimli olarak da bulabilirisiniz.