Yüz Tipine Göre Kısa Saç Modelleri

tarafından
40028
Yüz Tipine Göre Kısa Saç Modelleri

Yüz Tipinize Göre Kısa Saç Modelleri

Kısa saç modelleri hiçbir dönem modası geçmeyen saçlardandır. Bazen unutulsalar da, bir ertesi dönem hemen yeniden trend olurlar. Aslında genel olarak birçok kadın tarafından tercih edilmesine rağmen önyargılardan dolayı da tereddütle yaklaşılır. Kısa saç kullanmak için öncelikle hangi yüz tipine sahip olduğunuzu bilmelisiniz. Böylelikle kısa saç hangi yüz şekline yakışır rahatlıkla bilirsiniz. Ondan sonra da yüzünüze yakışan modeli korkmadan uygulayabilirsiniz.

Örneğin eğer kare tipinde bir yüze sahipseniz, saçlarınızı çene hizasında ve hafif katlı bir şekilde kestirmeniz daha uygun olacaktır. Saçınızı bu tipte kestirmek, yüzünüzün köşeli yapıda olan formunu gizlemek için birebirdir. Birçok kadın bu modeli kullanırken hafif dalgalı şekli tercih eder. Bu modeli hafif dalgalı kullanarak, çok daha yumuşak bir ifade de yaratabilirsiniz.

Yine örneğin kalp tipinde bir yüze, yani alnınızdan çenenize göre daralan bir yüz yapısına sahipseniz bu yüz şekline göre saç modeli olarak arkadan öne doğru uzayan, asimetrik bob kesim denilen tarzı denemelisiniz. Böylelikle yüzünüzdeki daralmayı dengelemiş olursunuz.

yüz-tipine-göre-kısa-saç-modelleri3

Bir de şöyle deneyelim: Hayalini kurduğunuz, o çok beğendiğiniz ünlünün hayranlıkla incelediğiniz kısa saç modeli sizin için uygun bir kısa saç modeli olmayabilir. Saç uzmanları da bu kanıda. Çünkü her saç tipi her yüz şekline uygun olmayabilir.

Yüz şekline göre kısa saç modellerini, öğrenmenin en kolay yolu önce nasıl bir yüz tipine sahip olduğunuzu keşfetmekten geçiyor.

Yüz Tipleri:

  • Kare yüz tipi
  • Kalp yüz tipi
  • Yuvarlak yüz tipi
  • Oval yüz tipi
  • Uzun yüz tipi
Yüz tipleri

Yüz tipleri

 

Yüz Tipine Göre Kısa Saç Modelleri

Kare yüz tipi: Yüz hatlarınızla kare yüz tipine sahipseniz, kısa saç modelinizi çene hizanızda, hafif katlı tercih edebilirsiniz. Böylece yüzünüzün köşeli yapısını gizlemiş olacaksınız. Ayrıca, kare yüz tipine göre kısa saç modellerini hafif dalgalı kullanarak, yüzünüzde daha yumuşak bir ifade yaratabilirsiniz.

Kalp yüz tipi: Eğer alnınızdan çenenize doğru daralan, kalp şeklinde bir yüz tipine sahipseniz, saç kesiminizi arkadan öne doğru uzayan, asimetrik bir bob kesim kısa saç modeli yaptırabilirsiz. Kalp yüz tipine göre kısa saç modellerini tercih ederek, yüzünüzün çok daha orantılı görünmesini sağlamanız mümkün.

[reklam id=1]

Yuvarlak yüz tipi : Pixie kesim olarak bilinen kısa saç modelleri, yuvarlak yüz şekline göre kısa saç modelleri arasından en idealidir.Yuvarlak yüze uygulanabilecek kısa saç pixie adı verilen kısa saç modelidir. Bu modelde yüzünüz üst kısımları biraz daha uzun bırakıldığı için olduğundan daha uzun gözükürler.  Eğer saçlarınızla uğraşmayı fazla sevmiyorsanız ya da böyle bir vaktiniz yoksa ve yuvarlak yüz tipine sahipseniz bu modeli tercih edebilirsiniz.

Oval yüz tipi: Oval yüz şekline göre kısa saç modellerini; şakaklarınızdan hafif katlarla başlayan, kakülle kullanacağınız, küt kesim saç modeli, şeklinde tarif edebilirim. Böyle bir kısa saç modelini seçerek, yüz hatlarınızın çok daha orantılı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Oval yüz tipi kahküle müsait bir yüzdür. Şakaklardan hafif başlayan katlar kullanılabilir. Kesim küt olmalıdır. Bu tarz bir kısa saç modeli yüz hatlarınınızın daha orantılı görünmesini sağlar.

Uzun yüz tipi : Uzun yüz genel olarak asimetrik kesimlerle dengelenmesi gereken bir yüz tipidir. Yani uzun bir yüze sahip olan kadınların asimetrik küt kesim kısa saçlar kullanması gerekir. Çenede biten saçlar yüzün daha küçük görünmesini sağlarlar.

Yüz Tipine Göre Kısa Saç Şekillendirme Yöntemleri


Kısa saça şekil vermek zordur. Hele ki bu kısa saç modelini yüzünüzdeki kusurları gizlemek için kullanacaksanız. Fakat size bir iyi haberim var 🙂

Sizlere, yüz şekline göre kısa saç şekillendirme alternatifleri sunacağım.

  • Kısa saç modelleri için kullanabileceğiniz en kolay şekillerden biri jöle kullanarak geriye taramaktır.
  • Yuvarlak yüz hattına sahipseniz, yoğun jöle kullanarak, saçlarınızı dik yapabilirsiniz.
  • Saçlarınızı öne doğru taramak da size farklı bir hava katabilir. Özellikle alın bölgesi geniş olanlar, yüzünü yuvarlak yüz tipine yakınlaştırmak için bu modeli tercih edebilir.
  • Kısa saç modelleri arasında en popüler kesimlerden biri olan pixie stili. Dağınık bir hava vermesine rağmen genç ve canlı bir imaj elde edebilirsiniz.

Kısa Saç Modelleri  yazımı okumak için tıklayın… 

NOT: Kalın telli saçlara sahip olanlar için saç boyu oldukça önemlidir. Kalın telli saçların bakımları mutlaka iyi yapılmalıdır. Bu tip saçlar kabarmaya en müsait saçlar olarak görülürler. Bu nedenle kalın saçlı tellere sahip olanlar saçlarını eğer omuz hizasında ya da daha kısa boylarda istiyorsa, mutlaka katlı kesimlerle bir denge yaratmak zorundadır. Bunun nedeni ise saçların yan taraflardan kabarmasını engellemektir. Saçlar kendinden dalgalı ve kalın telli olduğu zaman daha çok uzun saçlar önerilse de uzman bir kuaförün yaptığı kısa saç kesimi ile çok daha mükemmel görünmek mümkün.

Diğer unutulmaması gereken noktaysa şekillendirme ürünleridir. Madem ki kalın telli saçlar kurumaya çok yatkın, saçların nemini korumaya özen göstermelisiniz. Fön, düzleştirici, maşa gibi saçı daha fazla kurutmaya sebep olan şekillendiricilerden ve saçlarınıza içinde alkol bulunduran ürün kullanmaktan kaçınmalısınız.