Yüzde Egzama

tarafından
2415
Yüzde Egzama

Egzama  kaşıntılı, kabuklu ve kozmetik açıdan kötü bir cilt problemi. Yayıldığı alanlar farklı, bunlardan birisi de yüz bölgesi. Yüz bölgesinde meydana gelen egzama; güneşe maruz kalma, cilde zarar veren kozmetik ürünlerden kullanma ve buna benzer etmenlerle ortaya çıkabiliyor.

Yüzde egzamanın ortaya çıkışında kalıtımsal sebeplerin de payı büyük. Yüzde egzama tedavisinde  ilaç ve krem kullanımı ile birlikte, bazı zararlı çevresel faktörlerden de uzak durmak gerekiyor.

Yüzde Egzama Belirtileri

Yüzde egzama belirtilerinde egzamanın türü, nerede belirdiği ve cildin karakteristik özellikleri de etken olarak gösterilebilir. Yüzdeki egzama belirtileri şöyle sıralanabilir:

 • Çok şiddetli kaşıntı hissi
 • Kızarıklık
 • Pullanma, soyulma
 • Beyaz ve sarı renkte lekelenme ve kabuklanma
 • Yanma hissi
 • Ciltte hassasiyet
 • Alında, çenede, yanakta, kaş çevresi ve burun kenarlarında küçük ve çok sayıda noktacık.

[reklam id=1]

Daha çok genetik faktörlerin tetikleyici olduğu yüzde egzamada, bağışıklık problemleri, ciltte maya ve mantar yoğunluğunda artış,  yoğun ve sürekli stres, uyku bozuklukları, iç salgı bezleriyle ilgili sorunlar, cildin yağlı oluşu, pankreatik diyabet ve vitamin yetmezliği gibi etkenler başroldedir.

Bunların dışında yanlış kozmetik ürün kullanımı, steroid kremler ve yağlar, makyaj malzemeleri, temizlik ürünleri, rüzgara ve güneşe maruz kalmak, florür içerikli diş macunları, hormonal değişiklikler, doğum kontrol hapları, hava kirliliği, hayvan tüyü, toz, polen gibi alerjenler de yüzde egzama oluşumunda sorumludurlar.

Yüzde Egzama Belirtileri

Yüzdeki Egzama Nasıl Geçer?

 • Yüzde egzama tedavisinde bazı ilaç ve kremlerin kullanımıyla olumlu neticeler alınabilmektedir.
 • Emoliyan kremler, steroid kremler, çinko içerikli losyon ve kremler, solüsyonlar, salisilik asit içeren kremler, antimiyotik yani mantarkıran hapları, vitaminler, hidrojen peroksit gibi medikal ürünler hekimin önerisiyle kullanılabilir.
 • Bunun yanı sıra evde uygulanabilecek çözümler de  yüzde egzama tedavisinde etkili ve destekleyici neticeler verirler.
 • Elma sirkesi, yoğurt, bal,  kil maskeleri, zerdeçal, aynısefa çiçeği yağı, zeytinyağı, yeşil çay, Hindistancevizi yağı, lanolin ve emu yağı, fototerapi bu doğal çözümler arasında sayılabilir.
 • Ayrıca eczanelerde satılan yüzde egzama kremleri sayesinde egzamayı kontrol altında tutmak mümkün olabilmektedir.

Yüzdeki Egzama Nasıl Geçer? 1

Softto Plus Egzama Kremi, Solife Egzama Sedef Ozon Kremi, Madetene Pişik Egzama Cilt kuruluğu Kremi, Fitne Bio Cistus Merhem, Ardınç Katranı Özlü Egzama Kremi, Dermanol Egzama Giderici Besleyici El Kremi, Isis Pharma Secalia A.H.A, DEXERYL Krem, Fitne Organik Cistus (Laden) Egzama Kremi gibi kremler, yüzde egzama kremleri  konusu içinde yer alırlar.

Ama yüzde egzama tedavisinde bu tür kremleri kullanmadan evvel yine de bir hekime danışmakta fayda var; zira her kremi her egzama türünde kullanmak uygun olmayabilir. Bu sebepten ötürü yüzde egzama kremi hususunda da hekiminizin yazacağı reçeteye güvenmenizi salık veririz.