Yüzdeki Beyaz Lekeler Nasıl Geçer?

tarafından
2399
Yüzdeki Beyaz Lekeler Nasıl Geçer?

Cilt lekeleri, farklı renklerde ve farklı türlerde ortaya çıkabilir. Vücudun her bölgesinde çıkan bu lekeler özellikle yüz bölgesinde ortaya çıktığında çok rahatsız edici olabiliyor. Kırmızı, kahverengi, siyah ya da beyaz olan bu lekelerden kahverengi ve kırmızı renk daha yaygın olarak görülüyor. Nadiren de olsa görülen beyaz lekeler, öbekler şeklinde yüz bölgesinde yer alabiliyor.

Yüzde oluşan beyaz lekeler, her yaşta ve her iki cinsiyette de meydana gelebilir. Farklı nedenleri olan bu lekelerin ortaya çıkma nedenlerini maddeler halinde aşağıda bulabilirsiniz.
Gebelik döneminde hamilelik hormonlarından kaynaklanan beyaz lekeler oluşabilir. Bunlar genelde ufak boyutludur ve doğum sonrası yok olur.

Yeni doğan bebeklerin büyük kısmında meydana gelen milia lekeleri, en çok burun, yanak ve çene bölgesinde ortaya çıkar. Bebeğin cildinin temiz tutulması ve tahriş edilmemesi ile bir kaç hafta içinde kendiliğinden geçer.
Eski dönemlerden beri görülen bir deri hastalığı olan cüzzamın ilk belirtilerinden birisi de beyaz cilt lekeleridir. Zamanla cilt yaralarına neden olan bu hastalık mutlaka tedavi edilmeli.

Deri üzerinde oluşan mantar enfeksiyonu sonucu ortaya çıkan tinea versicolor rahatsızlığı da bu lekelere neden olabilir. Güneş ışığı ya da terleme ile yayılabilen bu lekelerin kontrol altında tutulması gerekir.
Vitiligo hastalığı da ellerde ya da vücudun başka bölgelerinde büyük beyaz lekelere neden olabilir.

[reklam id=1]

Yukarıda belirttiğimiz maddelerin dışında zaman zaman güneş ışınları, cilt hassasiyeti ya da kişinin hormonal dengeleri nedeni ile de bu tür lekeler ortaya çıkabilir. Görüntü olarak çok rahatsızlık vermediklerinde ve tedavisine gerek olmayan beyaz lekelerin mutlaka bir doktor tarafından kontrol edilmesi gerekir. Kontrol sonunda zararsız oldukları anlaşılan beyaz cilt lekelerinin görüntülerine göre tedavi edilip edilmemesi gerektiğine karar verilebilir.

Yüz bölgesinde yer alan beyaz cilt lekelerinin önlenmesi ve tedavi edilmesinde aşağıdaki maddelere dikkat edebilirsiniz.

Beyaz cilt lekelerinin önlenmesi ve tedavisini desteklemek için yüzünüzü gün içinde temiz tutmalınız. Bunun için gün içinde bir kaç kere sabunlu su ile yüzünüzü yıkayın.

Yüz bölgesinde yer alan mantar ve bakterilerine çözüm için bir miktra elma sirkesi ve biraz suyu karıştırın. Bu karışımı temiz bir sprey şişesine koyun. Yüzünüze bu karışımı gün içinde 2 kere spreyle sıçratın.

Beyaz cilt lekelerinin üzerine lahana suyu sürebilirsiniz. Bunun için lahanayı suyu çıkana kadar ezin. Bu suyu temiz bir pamuk ile lekelerin üzerine sürerek uygulama yapabilirsiniz.

Yüzdeki Beyaz Lekeler Nasıl Geçer? 1

Beyaz lekelerden kurtulmak için beslenme düzeninizde ufak değişiklikler yapabilirsiniz. Ceviz ve inciri günlük beslenme düzeninize ekleyerek beyaz cilt lekelerini önleyerebilirsiniz.

Zencefil de beyaz cilt lekeleri için önemlidir. Bir parça zencefili suyunu çıkarana kadar bir kase içinde ezin. Çıkan zencefil suyunu, limon suyu ile birlikte bir bardakta birleştirip karıştırın. Bu karışımı her gün düzenli olarak yapıp tüketin. Lekelerde etkili olacaktır.

Yukarıda verdiğimiz beslenme önerileri ve karışımlar ile yüz bölgesinde oluşan beyaz lekeleri yok edebilirsiniz. Eğer bu tür lekeler yeni oluşmaya başladıysa hemen yok edilebilir. Bu karışımları uygularken cilt hassasiyetinizi mutlaka göz önünde bulundurun. Eğer lekeler çok büyük ve sürekli büyüyorsa mutlaka doktor kontrolüne alınması gerekir.
Ciltte yer alan beyaz lekelerin nedeni çoğu zaman basit nedenler olsa da zaman zaman ciddi hastalıkların da belirtilerinden biri olabilir. Bunun için mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Tehlikeli bir hastalık olduğunda tedavisine başlanması gerekir.