Yüzdeki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer?

tarafından
2285
Yüzdeki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer?

Yüz bölgesinde oluşan kahverengi lekeler, çoğu zaman rahatsız edicidir. Büyüklüğüne ve bulunduğu yere göre rahatsız ediciliği değişen bu lekeler, özellikle açık tenlilerde kendini daha fazla belli eder. Bayanlar bu lekeleri kapatmak için çoğu zaman makyaj malzemelerinden ve uygun makyaj tekniklerinden yararlanır. Ancak bu çözüm, makyaj silinene kadar etkilidir. Bu yazımızda sizlere yüzdeki kahverengi lekeler için et etkili kalıcı çözümleri paylaşacağız.

Yüzde oluşan kahverengi lekelerin farklı çok sayıda nedeni mevcuttur. Genelde yaşlanmaya ve güneş ışınlarına bağlı olarak ortaya çıkan bu lekeler, özel kremler ile tedavi edilebilir. Bu kremler tedavi edilmelerinin yanında lekelerin ilk ortaya çıkışlarının da önlenmesinde etkilidir. Hazır olarak kozmetik ürün satan yerlerde ya da eczanelerde bulunan cilt kremlerinden cilt tipinize uygun olanlarını tercih edebilir, düzenli kullanım ile lekelerden kurtulabilirsiniz.
Cilt kremi ya da losyonları genel olarak küçük lekelerin giderilmesinde kullanılıyor. Koyu renkli ve büyük lekeler içinse günümüzde lazer uygulamaları daha fazla kullanılıyor. Lazer uygulamaları için kaliteli ve işinde uzman güzellik merkezleri ya da cilt bakım kliniklerinden yardım alınabilir.

[reklam id=1]

Yüzdeki Kahverengi Lekeler için Maske Tarifleri

Yüz bölgesinde ortaya çıkan kahverengi lekeler çoğu zaman rahatsız edici düzeydedir. Doğum lekesi, yaşlılık lekesi ya da çil lekelerini de içinde barındıran bu cilt lekeleri için doğal maske tariflerini sizler için araştırdık.
Yoğurt ve Limon Suyu Maskesi: Çiller ve kahverengi lekeler için etkili olan bu maskeyi haftada 2 kere düzenli olarak uygulayarak rahatsız edici lekelerden kurtulabilirsiniz. Maske için gerekli malzemeler;

 • 1 yemek kaşığı susuz yoğurt
 • 1 çay kaşığı kadar karbonat
 • 1 çay kaşığı doğal zeytinyağı
 • 3 damla taze limon suyu

Gereken malzemeleri hazırladıktan sonra bir kase içinde malzemeleri karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürün. Kurumasını bekleyin ve kuruduktan sonra eliniz ile ovalayarak çıkarın. Sonrasında kalan maske kalıntılarını temizlemek için soğuk su ile yüzünüzü yıkayın.

Yumurta Kabuğu ve Vazelin Maskesi: Leke açıcı maskelerden olan bu doğal karışımı haftada 1 kere düzenli olarak uygulayın. Cildinizi besleyerek lekelerin rengini açacaktır. Bu özel maske için gerekli malzemeler;

 • 1 çay kaşığı vazelin
 • 1 yumurta kabuğu
 • 1 çay kaşığı karbonat

Maske için ilk olarak yumurta kabuklarını iyice dövün. Toz haline gelen kabukların üzerine diğer malzemeleri ekleyip karıştırın. Yüzünüze özellikle de lekelerin bulunduğu bölgelere parmak uçlarınız ile yedirerek maskeyi uygulayın. 15 dakika bekletip ılık su ile durulayın.

Yüzdeki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer? 1

Soğan ve Elma Sirkesi Maskesi: Kahverengi cilt lekeleri için etkili maskelerden birisi de elma sirkesi ve soğan maskesidir. Düzenli olarak haftada 1 kere uygulayabileceğiniz bu maske için gerekli malzemeler;

 • Yarım çay bardağı kadar doğal elma sirkesi
 • 2 adet küçük kuru soğan

Maske için ilk olarak soğanları soyun ve rendeleyin. Rendeden soğan suyunu süzün. Üzerine elma sirkesini ekleyin ve karıştırın. Elde ettiğiniz maske karışımını yüzünüze uygulayın ve 10 dakika bekletin. Süre sonunda yüzünüzü yıkayıp maskeyi temizleyebilirsiniz.

Limon Kabuğu Maskesi: Haftada 1 kere düzenli olarak uygulayabileceğiniz bu özel maske ile lekelerden kurtulmak mümkün. Evde her zaman bulunan ve az miktarda malzemeler ile hazırlanan maske için gerekenler;

 • 2 adet limonun kabuğu
 • 2 çorba kaşığı sade su

Maske için ilk olarak 2 adet limonun kabuğunu rendeleyin. Kabuk rendesinin içine suyu ekleyin ve karıştırın. Elde ettiğiniz maske karışımını yüzünüze sürün. 5 dakika kadar bekletin ve süre sonunda yüzünüzü yıkayın.
Yukarıda verdiğimiz doğal maskeler ile kahverengi lekelerden kurtulabilirsiniz.