Yüzdeki Siyah Noktalar

tarafından
2386
Yüzdeki Siyah Noktalar

Yüz bölgesinde ortaya çıkan siyah lekeler, görüntü açısından çok rahatsız edicidir. Kadınlarda ve erkeklerde ortaya çıkabilen bu cilt sorunu genelde ergenlik döneminde ilk olarak ortaya çıkar. Hormonal dengelerden kaynaklanan bu noktalar, önlem alınmadığında günde güne daha da büyük leke haline gelir. Zaman içinde dikkat edilmediğinde daha da büyüyen yüzdeki siyah noktalar nasıl giderilir sorusundan yola çıkarak bugün sizlerle siyah noktalar ile mücadele için önemli bilgiler vereceğiz.

Yüzdeki siyah noktalar her yaşta ve her iki cinste oluşabilen cilt sorunlarıdır. Genelde sivilceler ile birlikte ortaya çıkan siyah noktalar, yüzde en fazla burun üzeri, burun çevresi ve çene bölgesinde ortaya çıkar. Büyüklüğüne göre rahatsız ediciliği de değişen siyah noktaların tedavisi mümkündür. Ancak tedaviden önce siyah noktaların nedeninin iyi belirlenmesi ve bu nedenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Nedenlerin ortadan kaldırılmasının ardından tedavi için istediğiniz yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Yüzdeki siyah noktaların nedenleri arasında ilk sırada yer alanları; güneş ışınları, çevre kirliliği, hormonal değişiklikler ya da cildin genel yapısı sayılabilir. Bu nedenleri kendiniz belirleyebilir ve önleminizi alabilirsiniz. Evde kolayca uygulanan buhar banyosu da siyah noktalar için ideal çözümlerden biridir.

[reklam id=1]

Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Geçer

Yüz bölgesinde ortaya çıkan siyah noktalar daha çok bayanların hoşuna gitmez. Siyah noktaların tedavisi için günümüzde farklı çok sayıda yöntem uygulanıyor. Bu yöntemler genel olarak güzellik merkezlerinde dermatologlar tarafından ya da güzellik uzmanları tarafından uygulanıyor. Siyah nokta oluşan bölge, siyah nokta yapısı ve büyüklüğüne göre değişen bu uygulamalar arasında en fazla tercih edilenler lazer uygulamasıdır. Lazer uygulamasının yanında özel maskeler ya da kremler ile de siyah nokta tedavisi yapılabiliyor.

Yüz bölgesindeki siyah noktasının giderilmesinde hazır olarak satılan kozmetik ürünler etkili olabiliyor. Bu ürünler maske, peeling, krem ya da losyon olarak farklı türlerde hazırlanabiliyor. Siyah noktanın yapısına ve cildin genel yapısına uygun ürünlerin düzenli kullanılması ile kısa sürede siyah noktalardan kurtulup pürüzsüz bir cilde kavuşmak mümkün. Kozmetik ürün kullanmak istemeyenler ise evde bitkisel ürünler ya da doğal malzemeler ile kendi siyah nokta temizleyicilerini kendileri hazırlayabilir.

Yüzdeki Siyah Noktalar 1

Yüzdeki Lekeler ve Siyah Noktalar için Maske Tarifi

Siyah noktalar için çok sayıda farklı malzemeden elde edilen maskeler uygulanabiliyor. Biz bugün en çok tercih edilen 2 siyah nokta maskesinin tarifini sizlerle paylaşacağız.

Siyah Noktalar için Kil Maskesi: Siyah noktalara doğal çözüm denilince ilk akla gelen maske tariflerinden biridir. Cildi kurutma özelliği olduğu için haftada sadece 2 kere uygulanması gereken kil maskesi sonrasında mutlaka doğal bir nemlendirici kullanmak gerekir. Aksi halde ciltte tahriş ve kızarıklık sorunu çıkabilir. Bu maske için 1 yemek kaşığı kil ve bu kile yetecek kadar su kullanılır. Kilin rengi maske için önemli değildir. Yeşil, sarı ya da beyaz killerden istediğinizi kullanabilirsiniz. Kil maskesi için ilk olarak kili bir kap içine alın. Üzerine saf suyu yavaş yavaş ekleyin ve yüze sürülebilecek bir karışım elde edin. Elde ettiğiniz maske karışımını yüzünüzün her yerine sürün ve 10 dakika bekletin. Süre sonunda ılık su ile durulayıp nemlendirici sürün.

Siyah Noktalar için Yumurta Akı Maskesi: Cildi besleme özelliği olan yumurta akı maskesi, gözeneklerin de temizlenmesi sağlar. Bu sayede yeniden siyah nokta oluşumunu engelleyen yumurta akı, ayrıca cildin beslenmesi ve daha pürüzsüz olması için de uygulanabilir. Yumurta akı maskesi için sadece 1 adet yumurtanın akını kullanmanız yeterli. Çırpıp siyah noktaların üzerine sürdüğünüz yumurta aklarını 15-20 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Sonrasında ılık su ile yüzünüzü durulayın ve nemlendirici ile nemlendirin.