Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

tarafından
341
Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

Evlilik teklifinin ve özel gün hediyelerinin vazgeçilmezi yüzüklerdir. Alyans, tektaş ya da şık bir yüzükle sevdiğinize aşkınızı itiraf edebilir, yola birlikte devam etme arzunuzu ifade edebilirsiniz. Tabi ki bu hoş sürpriz için sevgilinizin parmak ölçüsüne uygun bir yüzük almanız gerekir. Parmağa yüzüğün uymaması evlilik teklifi için hiç de hoş olmayacaktır. İşte bu nedenle makalemizde yüzük ölçüsü alma, yüzük ölçüsü hesaplama konularına değineceğiz.

Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır? 1

Sadece sevgiliye değil kendinize de yüzük alırken özellikle de internet sitelerinden sipariş ederken yüzük ölçüsü hesaplama konusunda bilginiz olması gerekir. Bizde bu konuda yüzük ölçüsü nasıl alınır nasıl hesaplanır diye merak eden okurlarımızı düşünerek yüzük ölçüsü alma yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Yüzük ölçüsü hesaplamanın birkaç yöntemi bulunmaktadır. Siz kendinize en uygun olanı seçebilir ve sağlıklı sonuç elde edebilirsiniz. Şimdi yüzük için parmak ölçüsü nasıl alınır ve yöntemleri nelerdir, birlikte görelim.

[reklam id=1]

İnternetten yüzük beğendiniz, sipariş vereceksiniz ama parmak ölçünüzden emin değilsiniz. Yüzük ölçüsü nasıl alınır nasıl hesaplanır merak ediyorsunuz. İşte size birinci yüzük ölçüsü hesaplama yöntemi:

Alacağınız yüzüğü takacağınız parmağın ölçüsünü almak için ev de bulunan ve o parmağınıza uyan başka bir yüzüğü ölçebilir ve aradığınız cevaba ulaşabilirsiniz. Bunu nasıl yapacaksınız? Üzerinde milimetre ölçüsü olan bir cetveli alın ve yatay duran yüzüğünüzün üzerine koyarak çapını ölçün.

Milimetreleri doğru sayın çünkü yüzük ölçüsü alma işlemi sırasında bir milimetre bile yüzüğün parmağınıza uymamasına neden olabilir. Yüzük ölçüsü hesaplama tablosundan parmak ölçünüzün karşılığını bulun.

Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır? 2

Yüzük için parmak ölçüsü nasıl alınır ikinci yöntem:

Evinizde yüzük alacağınız parmağa daha önceden taktığınız bir yüzük yoksa dert etmeyin. Bir parça tel ya da şerit haline getirilmiş kağıt ile yüzük ölçüsü hesaplaması yapabilirsiniz. Öncelikle yüzüğü takacağınız parmağınıza teli ya da şerit kağıdı sarın ve iki ucunun parmağınız çevresinde birleştiği yeri kalemle işaretleyin. Milimetre ölçüsü olan cetvelle işaretli çizgiye kadar olan kısmı ölçün.  Yüzük ölçüsü hesaplama tablosuna bakarak ölçünüze karşılık gelen yüzük numarasını bulun.

Yüzük ölçüsü nasıl alınır nasıl hesaplanır konusunda önereceğimiz üçüncü yöntem:

Bunun için bir yüzük ölçer şablonuna gerek vardır. Yüzük ölçer şablonunu internetten bulabilirsiniz. Çıktısını alarak kenarlarından düzgün bir şekilde kesmeniz gerekiyor. Kestikten sonra işaretli olan yerden bir yarık açılır ve inceltilmiş ucu yarığın içine geçirilir.

Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır? 3

 

Ve yüzük ölçüsü almak istediğiniz parmağa bunu kemer gibi geçirin. Kağıdın üzerindeki numaraları yukarı gelecek şekilde parmağınıza taktığınız bu şablon ne sıkmalı ne gevşek olmalıdır. Tam parmağınızda rahat duracak şekilde olduğu ölçü gerçek parmak ölçünüzdür.

Dördüncü yüzük ölçüsü alma yöntemi:

Yine internette bulabileceğiniz ölçü çemberi örneğinin çıktısını almanız gerekiyor. Ölçü çemberinizi masaya koyun ve daha önceden takmış olduğunuz evde ki yüzüğünüzü kağıt üzerinde ki çemberlerin üzerine koyarak en uygun olanı seçin. Çemberler milimetrik olarak birbirlerinden farklı olabilecekleri için dikkatli ölçmek gerekir. İki çember arasında kaldıysanız her zaman daha geniş olanı tercih edin.

Yüzük ölçüsü nasıl alınır nasıl hesaplanır için beşinci yöntem profesyonel ölçümdür. Kuyumcularda ve takı mağazalarında profesyonel ölçüm malzemeleri bulunmaktadır. her boy alyans yüzükten oluşan numaralandırılmış yüzükler ile kuyumcuda gerçek parmak ölçünüzü kolayca aldırabilirsiniz. Her yüzüğü tek tek takarak parmağınıza en uygun olanı bulabilirsiniz.

Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır? 4

Sevgilinizin ya da yüzük hediye alacağınız kişinin yüzük ölçüsü alma konusunda parmağında ki yüzüğü incelemek için rica edebilir bu sırada yukarı da yöntemlerden yararlanarak ona çaktırmadan ölçüsünü alabilirsiniz.