Zayıflamanın Püf Noktaları

tarafından
16278
Zayıflamanın Püf Noktaları

Zayıflamanın Püf Noktaları
Yüz yıllardır cevabı aranan soru “Zayıflamanın Püf Noktaları”  🙂

Birinci kural neden kilo aldığınızı ve hayatınız da beslenme şeklinizdeki yanlışları tespit etmeniz gerekiyor. Çok fazla yemek yemek mi?, abur cubur tüketmek mi?, az hareket etmek mi?, metabolizmanızın yavaş çalışıyor olması mı?

Bu sorulara yanıt verebilmek için 1 hafta boyunca gün içinde yediğiniz tüm şeyleri saatleri ile birlikte yazabilirsiniz. Böylece bir haftanın sonunda yemek yeme alışkanlıklarınızı az çok analiz etmiş olacak ve beslenme alışkanlıklarınızda yaptığınız hataları net olarak görmüş olacaksınız.

Beslenme alışkanlıklarınızda yaptığınızı hataları düzeltmek için bunu yapmayı istiyor olmanız lazım ve kendinizi telkin ediyor olmanız lazım. Örneğin abur cubur çok fazla tüketiyorsanız abur cubur yediğiniz saatlerde kilo yapmayacak yiyecekler tüketmeniz gerektiğini kendinize hatırlatmalısınız. Emin olun istemek başarmanın yarısı 🙂

Uzmanların paylaştığı “zayıflamanın püf noktaları” da bulunuyor, bunları da sizlerle paylaşmak istiyorum.

Zayıflamanın Püf Noktaları

1.Kahve çekirdeği atıştırın
Kavrulmamış kahve çekirdeği, yağ ve glukoz emilimini yavaşlatması nedeniyle zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

zayılamanın-püf-noktaları1

2. Patlamış mısır atıştırın
Araştırmalara göre; patlamış mısır, bağışıklık sistemini güçlendirici antioksidan içeriyor bu nedenle az yağ ile fırında hazırlanmış patlamış mısır atıştırmak zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

zayıflamanın-püf-noktaları2

[reklam id=1]

3. Her gün 2-3 litre su için
Su içmek metabolizmanızı hızlandıracak ve daha fazla enerji tüketmenizi sağlayacaktır. Suyun litresi kilo ve nedenlerinize değişebilir, 2-3 litre ortalama bir değer olarak verilmiştir. Böylece daha hızlı kilo kaybı görülüyor.

Egzersiz yaparken de suyu yanınızdan ayırmayın. Hatta ellerinizde soğuk su bulundurun 🙂 evet doğru okudunuz. Standford Üniversitesi’nin araştırmalarına göre; egzersiz yaparken ellerinizin soğuk olması daha uzun süre spor yapmanızı sağlıyormuş 🙂 ilginç bir püf noktası..

zayıflamanın-püf-noktaları3

4. Yavaş yiyin
Yavaş yemek yemelisiniz ve doyduğunuz anda yemeyi bırakmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Bu şekilde gereksiz kalori almayıp kilo almayı önleyebilirsiniz.

5. Aç kalmayın
3-4 saatten fazla aç kalmamaya özen göstermelisiniz, atladığınız öğün bir sonraki öğünde daha fazla besin tüketmenize neden olur ve kilo almanıza neden olur.

6. Akşam yemeyin
Akşam saat 20:00’dan sonra bir şeyler yememeye özen gösterin. Vücudumuz akşam saatlerinde daha az kalori yaktığı için yediğimiz her yiyecek kilo olarak bize geri dönebilir.

zayıflamanın-püf-noktaları6

7. Yediklerinizi yazın!
Az önce benimde vurguladığım gibi uzmanlarda yediklerinizi yazın diyor. Bu sayede  her yediğini bir deftere not alan kadınların programlarını daha düzenli sürdürdüğünü söylüyorlar.

zayıflamanın-püf-noktaları5

8. Spor yapın
Egzersiz yapmak sağlığımızı için çok önemlidir. İlla zayıflamak için değil sağlıklı bir vücuda sahip olmak içinde spor yapmalısınız.

Kilolarınızda kurtulmak için spor yapıyorsanız haftada bir gün spora ara verin.
Uzmanlara göre her gün spor yapmak motivasyon düşüklüğü yaratabilir bu nedenle haftada bir ya da iki gün dinlenerek, kaybolan motivasyonunuzu geri kazanabilirsiniz.

zayıflamanın-püf-noktaları4

9. Günde 10 kalori
Zayıflamanın püf noktaları biride günde 10 kalori vermek Araştırmalar sonucu, zayıflamayı hedefleyen kişi beslenme programından  günde sadece 10 kaloriyi atması ile kilo kaybetmeye başlayacaktır.