Zerdeçal Fiyat

tarafından
2137
Zerdeçal Fiyat

Zencefilin yakın akrabası olan ve diğer adı da Hint Safranı olan zerdeçal, Güney Hindistan ve Endonezya kökenli keskin bir baharattır. Etken maddesi kurkumin olan zerdeçal, değişik formlarda kullanılmaktadır. Taze zerdeçal, rendelenerek ve dilimlenerek kullanılabildiği gibi, aktarlarda parmak formunda rizomlar halinde de bulunabilmektedir.Bu rizomlar kurutulup toz haline de getirilebilir. Zerdeçal öğütülmüş halde de satılır ve çoğunlukla bu şekilde kullanılır. Buna zerdeçal tozu da denilir.

Taze zerdeçalin koyu turuncu ve etli gövdesini kahverengi bir kabuk sarar. Rengi safrana benzeyen zerdeçal hem doğal bir ilaç olarak, hem de yemeklere lezzet katmak için kullanılır. Çoğunlukla et yemeği soslarında kullanılan köri baharatının da asal öğelerinden birisi olan zerdeçal; karabiber, zeytinyağı ve pul biberle birlikte tüketildiği zaman emilimi çok daha fazla olmaktadır.

[reklam id=1]

Zerdeçali aktarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Taze zerdeçal semt pazarlarının tezgahlarında size gülümseyebilir. Rizom şeklindeki zerdeçali ve zerdeçal tozunu aktarlardan temin etmek mümkündür. Zerdeçal öğütülmüş olarak yemeklerde, soslarda, soğukalgınlığına iyi gelen çay yapımında; yani hem bedenlere şifa hem de tencerelere lezzet vermek için kullanılan dominant bir baharat ve özellikle kış aylarında tir tir titreyen bedenleri ısıtmak ve boğaz yollarını salgın hastalıklara, yanmalara, öksürüğe karşı korumak için balla karıştırılarak yenildiğinde harikalar yaratıyor. Hele bir de kadim dostu ve yakın akrabası zencefille birleştiğinde ortaya çıkan etkiyi varın siz düşünün.

Zerdeçal Fiyat 1

Zerdeçalin ne menem güçlü ve faydalı bir baharat olduğunu ve nerelerden temin edilebileceğini öğrendikten sonra sıra gelsin fiyatının ne kadar olduğunu öğrenmeye… Taze zerdeçalin 100 gramı ortalama 14-15 TL civarında iken, toz zerdeçalin 200 gramı 5 TL civarında seyrediyor. Pahalı bir baharat sayılmaz ama verdiği etki inanılmaz. Savuşturduğu hastalıklar düşünüldüğünde zerdeçale borçlu bile kaldığımız söylenebilir.