Zift Lekesi Nasıl Çıkar

tarafından
11866
Zift Lekesi Nasıl Çıkar

Zift Lekesi Nasıl Çıkar
Yeni asfaltlanmış bir yoldan geçerken kazara bulaşan, yazı en sıcak günlerinde eriyen asfalttan otomobile, ayakkabılara, kıyafetlere bulaşan zift, lekelerin içinde en inatçı olanıdır. Bu sevimsiz durumdan kurtulmanın da pekala yolları var. Uygun malzeme ve leke çözücü vazifesi gören materyallerle, zift lekesinden kurtulabilirsiniz.

Zift Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?
Eğer zift lekesi giysilerinize, pantolonlarınıza, yani kumaşa bulaştıysa, ilk adım olarak lekenin olduğu yere vazelin sürün 1 saat bekleyin ve bir bıçağın ucuyla vazelini kazıyın.

Zift-Lekesi-Nasıl-Çıkar1

İkinci adımda, bir miktar ayçiçek yağıyla sirkeyi küçük bir kap içerisinde karıştırın ve lekenin üzerine uygulayın. Bu adımda 1 tam gün beklemeniz gerekecek. Karışım, lekenin üzerinde kuruyunca deterjan ve suyla yıkayıp durulayın. Zift lekesinin çıktığını göreceksiniz. 

[reklam id=1]

Zift Lekesi Otomobilinzden Nasıl Çıkar?
Zift lekesi otomobilinize bulaştıysa, lekenin olduğu kısmı yumuşak bir bez yardımıyla gaz yağı veya mazotla silin. Leke çıkınca deterjanlı suyla yıkayıp durulayın. Mazot ve gaz yağını muhakkak yıkayarak çıkarın aksi takdirde kaportada durdukça otomobilin boyasına zarar verecektir. Zift lekesi olan bölgeye margarin sürüp yarım saat beklediğinizde de lekenin çıktığını görebilirsiniz.